29 sierpnia 2014
Opowiedz mi swoją historię, czyli inspiracje dla kolekcji Stories

Za kilka dni premiera mojej najnowszej kolekcji na sezon jesień/zima 2014/15, której tematem przewodnim są „opowieści”.

Dlatego chciałabym też odrobinę o niej opowiedzieć w prostych słowach, które mam nadzieję przybliżą Wam cały koncept tego projektu.

Punktem wyjścia były dla mnie wypowiedzi silnych i wyjątkowych kobiet, ich słowa pojawiają się nawet na kilku modelach. Ale nie w formie krzykliwych napisów na dzianinowych t-shirtach. Wprowadziliśmy je jako delikatne napisy w niekoniecznie widocznych miejscach. Jak tatuaże, które są indywidualną sprawą właściciela i często są ukryte, wypowiedzi Wirgini Woolf czy Marilyn Monroe pojawiają się na karku koszuli czy na wewnętrznej stronie rękawa. To właścicielka danego projektu wie, jaki przekaz niesie za sobą konkretny model i od niej zależy, czy pokaże go światu, czy zakryje np. inną częścią garderoby.

Bo tak naprawdę cała ta kolekcja skupia się wokół indywidualnych wyborów i interpretacji. Kobiety, które cytujemy żyły na przełomie XIX i XX wieku. Dzieli nas od nich duża przestrzeń czasu, a jednak ich wypowiedzi nadal są aktualne i można je odczytywać w indywidualny sposób, a później interpretować. Na przestrzeni wieków powiedziano i stworzono już praktycznie wszystko. Pozostaje nam czerpać z tych skrawków opowieści i cytatów, by korzystać z nich i przekształcać na coś własnego i osadzonego we współczesności.

Poza swoimi wypowiedziami kobiety te reprezentowały różne style, a kolekcja STORIES jest otwartą opowieścią na temat ich sylwetek i estetyki. Inspirowałam się nimi w sposób bardzo otwarty i skierowany na współczesność. Nie znajdziecie tu więc gotowych kalek i odwzorowań sylwetek z pierwszej połowy XX wieku. Mówię stanowcze NIE dosłowności i prostym przekazom. Nawiązania i różne historie można więc odnaleźć w kolorach czy krojach, które jednak nie przywodzą na myśl gotowych odpowiedzi np. rozkloszowana spódnica w moim wykonaniu to kwiecisty jeans, którego część wybieliliśmy, przez co imituje koronkę, ale nie jest elegancki i bardziej pasuje do sportowego obuwia.

Chciałabym by tę kolekcję każda z kobiet wykorzystywała do opowiedzenia swojej własnej indywidualnej historii. Ma to być pretekst do zabawy modą i stylami, które każda z nas wykorzystuje na swój sposób. Mamy w sobie masę historii – zasłyszanych, przeżytych, przyszłych, a kobieca wyobraźnia nie ma ograniczeń, czerpie nieskończone pokłady inspiracji z otoczenia, z własnych przekonań i doświadczeń. Do opowiedzenia jej może wykorzystywać wszystko co ją otacza, mam nadzieję, że w tym przypadku również moje projekty.

Poniżej kilka zdjęć z backstage i całego procesu tworzenia tej kolekcji. Przy okazji chciałabym ogromnie podziękować wszystkim zaangażowanym w tej projekt.

Fotograf: Igor Drozdowski www.igordrozdowski.com

Modelka: Kandy/ GAGAMODELS

Makijaż: Julia Ozdoba

Stylizacja: Ania Bańczyk/Froniq PR

Biżuteria: ALE. www.aleksandraprzybysz.pl

Buty: Loft37.pl

Lokalizacja sesji plenerowej: Brama Poznania (miejsce, które w nowoczesny sposób opowiada historię mojego miasta)

opowiedz mi swoją historię7 opowiedz mi swoją historię opowiedz mi swoją historię2 opowiedz mi swoją historię3 opowiedz mi swoją historię4 opowiedz mi swoją historię5 opowiedz mi swoją historię6

Wróc do listy akutalności