11 stycznia 2014
Nie zapominajmy o sobie

Prywatnie i zawodowo od zawsze źródłem fascynacji i podziwu były dla mnie silne i pewne siebie kobiety. Osoby niezależne, które nie boją się iść pod prąd i walczyć o to, co uważają za ważne.

Osoby, które nie uciekają od problemów i kłopotliwych spraw na co dzień, ale pewnie i świadomie stawiają im czoła. Tegoroczna kampania fundacji Kwiat Kobiecości, w którą miałam swój mały wkład, po raz kolejny przypomniała mi o tym, że odwaga tkwi również w umiejętności niezapominania. Niezapominania o regularnych badaniach i trosce o swoje zdrowie.

Statystyki są przerażające. Każdego dnia 10 kobiet w kraju słyszy diagnozę: ma Pani raka szyjki macicy (RSM). Połowa z nich przegrywa w walce z nowotworem. Te dane są wstrząsające i niejednokrotnie paraliżują. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Wokół RSM, jak wokół wielu chorób i tematów tabu, narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie o tym, że to choroba przekazywana genetycznie. Tymczasem głównym jej sprawcą jest wirus HPV przenoszony drogą płciową. A to oznacza, że wcześnie wykryty może być w 100% wyleczony i niegroźny. I tu właśnie jest pies pogrzebany. Według Millward Brown wśród kobiet, w grupie wiekowej 20-50 lat tylko 45% wykonuje badania ginekologiczne regularnie (co najmniej raz na dwa lata), a 18% Polek w tej samej grupie wiekowej nigdy nie miało wykonywanej cytologii. Efekt? 60% przypadków Raka Szyjki Macicy rozpoznaje się w Polsce zbyt późno (w drugim, a nawet w trzecim stopniu zaawansowania), a 5 kobiet dziennie umiera z jego powodu.

I to właśnie niepokoi mnie najbardziej. Skoro cytologię powinnyśmy wykonywać co 1-2 lata, jak to możliwe, że niektóre osoby nie wykonują jej wcale? Boimy się, zapominamy czy zwyczajnie nie zdajemy sobie sprawy z problemu? Każdego dnia załatwiamy tysiące spraw, martwimy się o naszych najbliższych, z powodzeniem łączymy pracę zawodową z życiem rodzinnym, towarzyskim i samorozwojem. Znajdujemy czas na rozwiązywanie problemów naszych przyjaciół, rodziny i wszystkich naokoło, a nie jesteśmy w stanie zadbać o swoje własne życie. Dla mnie to właśnie jest odwaga, siła i samoświadomość, którą tak podziwiam. Troska o samego siebie i własne zdrowie. Regularne kontrole u lekarza, zapobieganie problemom. Głośne powiedzenie samej sobie: tak, zdaję sobie sprawę z tego, że ten problem może dotyczyć także mnie, ale ponieważ wiem o tym, nie dopuszczę do tego, by mnie pokonał. Dbając o samą siebie wykryję zmiany w moim ciele na tyle szybko, bym mogła je odwrócić.

Kilka miesięcy temu świat obiegł oficjalny list Angeliny Jolie, która poddała się podwójnej masketomii po tym, jak lekarze oznajmili, że ryzyko raka piersi w jej wypadku wynosi aż 87%. Jak sama napisała, postanowiła się nie załamywać, ale wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydowała się na operację. Nie tylko wygrała swoją własną walkę, ale zdobyła się na jeszcze większy heroizm, podając te informacje publicznie. Wszyscy wiemy, że jej decyzja wywołała wielką medialną dyskusję i nie zawsze spotykała się z aprobatą otoczenia. Z mojej perspektywy najważniejsze jest jednak to, że tysiące kobiet, które przeczytały jej list dowiedziały się, że nie są odosobnione w swoich problemach, a co najważniejsze, że można je przezwyciężyć i podjąć walkę o własne życie i zdrowie.

To samo każdego roku robi fundacja Kwiat Kobiecości i jej ambasadorki. Informują, pokazują możliwe rozwiązania i wspierają kobiety, które w codziennym wirze tysiąca spaw, zapominają. Zwyczajnie zapominają o sobie.

nie zapominajmy o... nie zapominajmy o 2 nie zapominajmy o 3 nie zapominajmy o 4 nie zapominajmy o 5

V edycja kampanii „Piękna bo Zdrowa” realizowana jest z inicjatywy Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. Celem kampanii jest zmiana podejścia kobiet do własnego zdrowia i przypominanie o potrzebie wykonywania regularnych badań ginekologicznych.

Do profilaktyki raka szyjki macicy i innych chorób narządów rodnych pod hasłem „NIE ZAPOMINAJ o badaniach ginekologicznych. NIEZAPOMINAJKI żyją dłużej!” przekonuje pięć Ambasadorek kampanii: Małgorzata Foremniak, Maja Hirsch, Viola Kołakowska, Katarzyna Pakosińska, oraz Ida Karpińska, Prezes i Założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

W tej edycji kampanii miałam przyjemność stworzyć projekty sukienek ambasadorek-niezapominajek.

Ty również możesz nią zostać kupując bransoletkę z niezapominajką i edukując osoby w swoim otoczeniu. Więcej informacji na: www.kwiatkobiecosci.pl.

Wróc do listy akutalności