02 marca 2015
Tektoniczne ruchy i napięcia

Sezon wiosna/lato 2015  to wyraźny zwrot ku naturze.

Projektantka wybiera kolory ziemi, a mnogość odcieni, faktur i łączeń przywodzą na myśl dynamikę ekosystemu, w którym się poruszamy. Po raz kolejny Hasiak tworzy kolekcję z myślą o kobiecie dynamicznej i odważnej, która dokładnie wie czego chce.

Najnowsza kolekcja nosi nazwę TEKTONIKA i bezpośrednio odwołuje się do teorii płyt litosfery, która wyjaśnia proces powstawania i rozwoju Ziemi. Zakłada ona, że zewnętrzne warstwy ziemi przemieszczają się po płynnym jądrze, a na ich styku dochodzi do dynamicznych, często katastroficznych procesów. Projektantka tę teorię przenosi na opowieść o człowieku i ludzkich relacjach, które opierają się na ciągłych zmianach i dynamizmie.

Idea i inspiracje stojące za TEKTONIKĄ przenoszą się na odcienie, faktury i kroje w samej kolekcji. Kolorystyka bezpośrednio odwołuje się do natury. Nie brakuje zieleni, w tym wypadku w odcieniu khaki. Pojawia się ziemista, ciemna żółć i szarość. A wszystkie te akcenty przełamuje biel chmur. Magda Hasiak do palety barw wplata wszystkie najważniejsze dla siebie elementy ekosystemu.

W kolekcji na najbliższy sezon projektantka prowokuje zestawieniami różnych gramatur, tekstur i tkanin. Dekonstruuje nieoczywiste formy i nadaje tym oczywistym nowe znaczenia. Miksuje style wprowadzając plisowane elementy zestawione z dzianinami strukturalnymi. Pojawiają się modele, w których łączony jest mat z połyskiem, gładkie tkaniny z chropowatymi. Wszystko co przywodzi na myśl zmiany zachodzące w przyrodzie. Plisy to deformacje na styku płyt, zróżnicowane faktury spękana skorupa ziemska.

TEKTONIKA to kolekcja, w której zadbano o wszystkie elementy garderoby. Pojawiają się plisowane spódnice wykonane zarówno z ekoskóry, jak i błyszczącej dzianiny. Plisami przełamywane są również koszule w asymetrycznych łączeniach. Asymetria i dekonstrukcja widoczne są we wszystkich modelach spodni w postaci dodatkowych elementów, jak kontrastujące materiały, czy srebrne suwaki przełamujące elegancką czerń. W kolekcji nie brakuje też bluz, czy okryć wierzchnich. Hasiak tworzy modele z wielkimi przerysowanymi kapturami i masą kieszeni, w których ukryć można wszystkie kobiece drobiazgi.

Kobieta, dla której zaprojektowano TEKTONIKĘ to podróżniczka. Nie z czekanem i menażką, ale podróżniczka przez życiowe „zderzenia” i zakręty. Osoba ciekawa świata, zdobywczyni. Ona sama cały czas przemieszcza się, spotyka różnych ludzi, stawia czoło codziennym wyzwaniom i zadaniom. A z tych wszystkich momentów wynosi coś dla siebie. Potrzebuje więc stroju, który nie będzie jej krępował, który nie jest wymuszony i odpowiada jej stylowi. Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji kobieta, dla której projektuje Magda Hasiak, będzie musiała się odnaleźć, zawsze ze sobą będzie czuła się dobrze. Ona niczego nie udaje i nie lubi, gdy cokolwiek ją krępuje. Nawet jeśli jej praca wymaga określonego dress codu, przełamie go na swój sposób i przemyci do niego kawałki swojego własnego stylu.

To właśnie możliwość dokonywania metamorfoz i potencjał przeobrażeń są najbardziej widoczne w TEKTONICE. Hasiak składa ją z wielu kawałków potencjalnie do siebie nie pasujących, które w efekcie finalnym tworzą spójną całość. Dodaje pasy z kieszeniami o różnych rozmiarach, ukrywa kaptury w kurtkach, przecina pojedyncze modele wieloma fakturami i wzorami. Udowadnia, że moda tak, jak ekosystem jest dynamiczna i cały czas ewaluuje.

Wróc do listy akutalności